Worki moletowane czy gładkie?

Worki moletowane czy gładkie?

Wybór odpowiednich opakowań

Dobór odpowiedniego rodzaju worków do pakowania jest ważny w wielu branżach. Zwłaszcza w kontekście pakowania produktów spożywczych. Dotyczy jednak również wyrobów farmaceutycznych czy przemysłowych. Jednym z aspektów przy wyborze opakowań jest decyzja czy zastosować worki moletowane. Inną opcją są gładkie worki do pakowania. Oba rozwiązania mają swoje zastosowania. Dlatego ich wybór zależy głównie od specyfiki produktu Należy też uwzględnić oczekiwania względem funkcjonalności opakowania.

Worki moletowane

Woreczki próżniowe moletowane posiadają na swojej powierzchni charakterystyczne wytłoczenia, czyli tzw. molet. Taka struktura oddziałuje oczywiście na ich wygląd. Jednak przede wszystkim wpływa na funkcjonalność. Worki moletowane do pakowania próżniowego pozwalają na lepsze odessanie powietrza z wnętrza opakowania. Warzywa, owoce czy pieczywo dłużej zachowują świeżość. Opakowania moletowane nadają się również do mrożenia. Struktura moletu zwiększa przyczepność worka. Ułatwia to jego chwytanie podczas procesu pakowania. Wiele maszyn pakujących działa sprawniej z moletowanymi workami. Ich tekstura zapobiega bowiem przesuwaniu się opakowania podczas automatycznego napełniania.

Najlepsze worki moletowane są również bardziej odporne na ślizganie. Ma to znaczenie podczas układania ich w stosy czy na paletach. To szczególnie ważne w logistyce, gdzie stabilność opakowań wpływa na bezpieczeństwo transportu. W kontekście wizualnym molet nadaje workom nowoczesny, bardziej techniczny wygląd. Będzie to dodatkowy atut w branżach, gdzie estetyka opakowań odgrywa dużą rolę.

Opakowania gładkie

Gładkie opakowania do żywności i innych produktów posiadają jednorodną powierzchnię. Są bardziej popularne w branżach, gdzie rolę odgrywa estetyka. Często sam produkt wymaga prezentacji w minimalistycznym opakowaniu. Worki gładkie wybiera się często do pakowania produktów luksusowych. W takie worki do pakowania wkładane są wyroby cukiernicze, kawy premium czy drogie kosmetyki. Powierzchnia gładkich woreczków doskonale nadaje się do nanoszenia nadruków. Pozwala to na uzyskanie wyraźnych grafik, które są dobrze widoczne dla konsumentów.

Gładkie worki mają również swoje zalety praktyczne. Płaska struktura ułatwia dokładne czyszczenie. Jest to bardzo istotne w wielu procesach. Głównie tam, gdzie wymagana jest higiena na najwyższym poziomie. Dlatego chętnie korzysta z nich przemysł farmaceutyczny. Sprawdzają się również jako opakowania do sterylizacji. W warunkach domowych gładkie są najczęściej woreczki próżniowe vacuum. Nie wszystkie bowiem pakowarki obsługują worki moletowane.